News

पोखरामा जमिनको धाँजा फाट्यो, जोखिमपूर्ण बन्दै पोखरा (३ तस्विर सहित)

पोखरा महानगरपालिका वडा नं १५ र १७ को बीचमा पर्ने रातोपै¥हो क्षेत्रमा गत भदौमा सेती नदी किनारमा गएको सुक्खा पहिरो र त्यसले बनाएको बाँधले यतिखेर उक्त आसपासका सर्वसाधारणलाई बेला बेलामा झस्काउने गरेको छ । बाहिरीरुपमा खासै चर्चा नभए पनि पहिरासँगै नदी माथि नै थुप्रिएका ठूलाठूला चट्टान र त्यहाँबाट छिद्र बनाएर बगेको सेती नदीले कुनै दिन जोखिम निम्त्याउने त हैन भन्ने विषयले स्थानीयबीच आशङ्का उब्जाएको हो ।

रामघाटबाट खुल्ला भई पृथ्वीचोकको लगभग तीन किलोमिटरको दुरी भूमिगत हुँदै गएको सेती नदी रातोपै¥हामा खुल्ला भएको छ भने सोही स्थानमा खसेको पहिराका कारण अहिले बाँध निर्माण भएको छ । खुल्ला भएको स्थानको मुखमा नै नदीको पूर्वीभाग हरियोखर्क अस्पतालतर्पm भदौको २० गते खसेको सुक्खा पहिरासँगै आसपासको भू–भाग उच्च जोखिमयुक्त बनेको हो ।

स्थानीयवासीका अनुसार सुक्खा पहिरासँगै खसेको चट्टानका कारण अहिले सेती नदी माथिको उक्त स्थानमा बाँध बनेको छ । बाँध भएको ठाउँमा छिद्रबाट पानी बगेर बाहिर निस्केको भए पनि त्यहाँ ठूलो ताल बनेको हुन सक्ने स्थानीय विष्णु श्रेष्ठले जानकारी दिनुभयो । लगभग वर्षात् सकिएपछि पहिरो गएर थुनिएका कारण पानी थोरै भएकाले अन्य कुनै नोक्सानी नभएको उहाँले बताउनुभयो ।

“भदौको २० गते राति करिब १ः३० बजेको समयमा सुतिरहेको अवस्थामा घरै थर्कने गरी ठूलो आवाज आयो”, उहाँले भन्नुभयो, “बाहिर निस्केर हेर्दा त पारिपट्टिको सेतीको डिल खसेको रहेछ, पहिराका कारण थुिप्रएको चट्टानले नदीको बहाव त्यही बेला नै थुनेको थियो ।” अर्को वर्षात् नजिकिँदै गर्दा त्यसतर्फ ध्यान नदिने हो भने त्यसले वरपरका वस्ती नै जोखिममा पार्न सक्ने उहाँको भनाइ छ ।

पोखरा महानगरपालिका–१५ हरियोखर्क अस्पताल भागमा सेती नदी किनारामा धाँजा फाटेको जमिन । भदौ २० गते राति आएको पहिरोको कारण त्यहाँबाट झरेका चट्टानले सेती नदीमा नै बाँध बनाइसकेको अवस्थामा यो पनि खस्दा थप जोखिम बढ्ने देखिन्छ ।
रातको समयमा ठूलो आवाजसहित पहिरो गएपछि कतिपय स्थानीय भूकम्प आएको भन्दै घर बाहिर निस्केका स्थानीय जानकी क्षेत्रीले जानकारी दिनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, “पहिरो गएकै स्थानमा जोडिएको जमिन अहिले पनि फाटिरहेको छ, निकट भविष्यमा नै खसेर अर्को जोखिम निम्त्याउन सक्छ ।” सेती किनारका अन्य ठाउँमा पनि जमिन फाट्ने क्रम जारी रहेकाले बेलैमा सजग नभए त्यसले समग्र पोखरालाई नै असर पार्न सक्ने स्थानीय बताउँछन् ।

उक्त स्थानमा विसं २०७२ वैशाख १२ गते भूकम्प गएको १५ महिनापछि पनि सुक्खा पहिरो गएको अर्का स्थानीय गणेश श्रेष्ठले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार सोही ठाउँमा अघिल्लो वर्ष पनि त्यस्तै सुख्खा पहिरो गएको थियो । बारम्बार गएको पहिराले बाँध जस्तै गरी चट्टानको थुप्रो लागेपछि सेतीले बहाव परिवर्तन गर्न सक्ने स्थानीय मिमबहादुर रानाले सुनाउनुभयो ।

सेती नदी र यसले पारेका गल्छी एवम् प्रभाव सम्बन्धमा बिभिन्न अध्ययन भने नभएका होइनन् । बिभिन्न समयमा विदेशी संस्थाले गरेका अध्ययनका अनुसार गहिरिँदै गएको सेती नदीले पार्न सक्ने प्रभावलाई दृष्टिगत गर्दै ठाउँठाउँमा चेक ड्याम लगाउन सुझाव दिएका थिए । भूगर्भविद् ई डा रञ्जन दाहालका अनुसार सेतीको दायाँबायाँको जमिनको भाग खस्नु दीर्घकालीन समस्या भए पनि पछिल्लो समय सुक्खा पहिरो जोखिमयुक्त देखिएको छ ।

पोखराको मध्यभाग हुँदै बगेको यही नदीले यहाँको सुन्दरता कायम राख्न ठूलो योगदान पु¥याएको छ । पोखरालाई सेती नदीको विचित्रताले पर्यटकीय महिमा र गरिमा बढाएको छ । सदाबहार सेतै देखिने भएकोले प्राचीनकालदेखि यसको नाम सेती नदी रहन गएको बुढापाका बताउँछन् । पोखराका फाँटको सिँचाइ गरी उब्जाउ हुने अन्न यहाँका स्थानीयवासीको जीवीकोपार्जनको महत्वपूर्ण आधार हो ।

पोखरा महानगरपालिका–१७ रोतोपैह्रा र वडा नं १५ को हरियोखर्क अस्पतालको बीच भागमा गएको सुक्खा पहिरोसँगै सेतीनदी माथि चट्टान थुप्रिएपछि जमिन छिचोलेर बग्दै सेती नदी । पहिरोको छिट्टै व्यवस्थापन गर्दै आसपासको क्षेत्रको सम्भाव्य जोखिम न्युनीकरण गर्नुपर्ने देखिएको छ ।
पोखरेलीका लागि बरदानजस्तै बनेको सेती नदीमा पछिल्ला वर्षमा प्रदूषण बढ्दै गएको विषय पनि यतिखेर चर्चामा छ । विभिन्न सङ्घसंस्था एवम् ठाउँठाउँका स्थानीयबाट यसको संरक्षणको प्रयास थालिएको पाइन्छ । मानवीय अतिक्रमण त छँदैछ पछिल्ला वर्षमा नदी किनारामा ठाउँठाउँमा जाने गरेका पहिराका कारण सेतीको नियमित बहाव थुनेको छ नै यसले किनारा आसपासका बस्तीसमेतलाई जोखिमपूर्ण बनाएको छ ।

रातोपै¥हाका साथै पछिल्ला वर्षमा तुल्सीघाट, रामघाट, पृथ्वीचोक, रङ्गशाला, चिर्गादीघाट, गगनगौँडालगायतका स्थानमा सेती किनारामा चट्टान खस्ने क्रमले वरपरका वस्ती जोखिमपूर्ण बन्दै गएका छन् । सेतीका विभिन्न घाटबाट जथाभावि नदीजन्य वस्तुको दोहोनसँगै नदी गहिरिँदै गएपछि भित्रीभागमा पानी जम्ने र कतिपय झु’ण्डिएका जमिन नदीमा खस्दै जाँदा बस्ती उच्च जोखिममा पर्दै गएका छन् ।

पोखरा महानगरपालिका–१७ रोतोपैह्रा र वडा नं १५ को हरियोखर्क अस्पतालको बीच भागमा गएको सुक्खा पहिरोसँगै सेतीनदी माथि चट्टान थुप्रिएपछि जमिन छिचोलेर बग्दै सेती नदी । पहिरोको छिट्टै व्यवस्थापन गर्दै आसपासको क्षेत्रको सम्भाव्य जोखिम न्युनीकरण गर्नुपर्ने देखिएको छ ।
खानेपानीका लागि गरिने अत्याधिक मात्रामा खनिएका बोरिङलाई आधार बनाउने हो भने अधिकांश स्थानको भूबनोट शुरुमा कडा चट्टानसँगै तल्लो भागमा रातो र बालुवा माटो भेटिने गरेको छ । पोखराभित्र दुई सयभन्दा बढी बोरिङमार्पmत निकालिएको पानी बजारमा बिक्री वितरण गरिँदै आएको छ । जमीनको एक सय मिटरको गहिराइमा शुद्ध पानी आउने गरेको हुँदा सेती नदीले सो दुरी फेला पार्ने हो भने पोखरा बजारलाई नै जोखिमपूर्ण हुने बताइएको छ ।

kf]v/f, @$ kmfu’g M kf]v/f dxfgu/kflnsf–!& /f]tf]k}x|f / j8f g+ !% sf] xl/of]vs{ c:ktfnsf] aLr efudf uPsf] ;’Svf klx/f];Fu} ;]tLgbL dfly r§fg y’lk|Pkl5 hldg l5rf]n]/ aUb} ;]tL gbL . klx/f]sf] l5§} Joj:yfkg ub}{ cf;kf;sf] If]qsf] ;DefJo hf]lvd Go’gLs/0f ug'{kg]{ b]lvPsf] 5 . t:jL/ M xl/ af:tf]nf, /f;;

kf]v/f, @$ kmfu’g M kf]v/f dxfgu/kflnsf–!& /f]tf]k}x|f / j8f g+ !% sf] xl/of]vs{ c:ktfnsf] aLr efudf uPsf] ;’Svf klx/f];Fu} ;]tLgbL dfly ag]sf] afFw . ebf} @) ut] /flt cfPsf] klx/f]sf] sf/0f ;f] afFwn] cf;kf;sf] If]q pRr hf]lvddf k/]sf] 5 . t:jL/ M xl/ af:tf]nf, /f;;
kf]v/f, @$ kmfu’g M kf]v/f dxfgu/kflnsf–!% xl/of]vs{ c:ktfn efudf ;]tL gbL lsgf/fdf wfFhf kmf6]sf] hldg . ebf} @) ut] /flt cfPsf] klx/f]sf] sf/0f ToxfFaf6 em/]sf r§fgn] ;]tL gbLdf g} afFw agfO;s]sf] cj:yfdf of] klg v:bf yk hf]lvd a9g] b]lvG5 . t:jL/ M xl/ af:tf]nf, /f;;

Related Articles

Back to top button
Close