News

मुना श्रेष्ठ नेपालकै पहिलो साहसी महिला डोजर चालिका को कहालीलाग्दो कथा

घरव्यवहार र चुल्होचौका छोडेर डोजर चलाउनु उहाँका लागि सहज थिएन महिलाले पनि गाडी चलाउँछ र ? भनेर प्रश्न गर्ने समाजमा डोजर जस्तो हेभी गाडी चलाउनु निकै चुनौती*पूर्ण थियो । तर पनि उहाँले हिम्मत हार्नुभएन डोजर चलाउन घर बाहिर निस्कँदा उहाँका बुबाआमा*लाई तिम्रो छोरी त बिग्रने भई भन्थे तर मुना नेपालकै पहिलो डोजर चालिका भनेर संचारमाध्यममा आउन थाले*पछि भने गाउँलेले पनि सम्मान गर्न थालेका छन् छोरा नभएका बुबाआमाका लागि सहारा बन्ने उदेश्यले उहाँलाई घर बाहिर डोर्‍यायो र नेपालको पहिलो डोजर चालिकाको रुपमा पहिचान बनाउन सफल हुनुभयो | अलिकति ईखले, अलिकति आफ्नो लगाव र मेहनतले नेपालकै पहिलो डोजर चालिकाको रुपमा नाम बनाएँ, गर्नलाई त छोरी*लाई अरु नै काम छुट्याएको छ समाजले, तर मेरो विद्रोही स्वभावले मलाई समाजले छुट्याएको सीमामा भित्र खुम्चिएर रहन दिएन.,त्यसैको परिणाम अहिले सबैले नेपालकै पहिलो डोजर चालिका भनेर चिन्छन् मुनाले भन्नुभयो आफू पनि छोरा सरह आमाबुवा पाल्न सक्छु भन्ने भावना उहाँमा सानैदेखि थियो ।

छोरीले चुल्हो चौकामा मात्र बस्नुपर्छ, घरको मात्र काम गर्नुपर्छ भन्ने कुराको विद्रोह गर्दै उहाँले आफूलाई समाजमा अरु महिला भन्दा पर राख्नुभयो । छोराले जस्तै काम छोरीले पनि गर्न सक्छे भन्ने विद्रोही स्वभाव र समाजका अगाडि केही गर्ने सोंचले नै उहाँलाई डोजरसम्म पुर्‍यायो डोजर चलाउन सिक्नका लागि घरबाट बाहिर निस्कँदा पनि समाजले अनेक कुरा काटे । बुवाआमालाई तेरो छोरी त बिग्रने भई भनेर कतिले भने तर मैले आफ्नो लक्ष्य छोडिन, कुरा काट्नेको कुरा सुनेको भए आज म यहाँ हुँदैनथिएँ’ उहाँले भन्नुभयो । तर अहिले पाएको सम्मान र मायाले पहिलेको कुरालाई बिर्साईदिएको उहाँको भनाई छ सुरुवात गर्न गाह्रोकुनै पनि कामको सुरुवात गर्दा त्यसको आलोचना त हुने गर्छ नै आलोचनादेखि डराएर भाग्ने पनि कति हुन्छन् हाम्रो समाजमा तर घिमिरेले आलोचनालाई आफ्नो शक्तिमा बदल्नुभयो । जसले उहाँको परिचयलाई नै बदलिदियो परिवारको साथले पनि उहाँलाई यस क्षेत्रमा लाग्न सहज भयो कुनै पनि काम सुरु गर्न गाह्रो नै हुन्छ । नेपालजस्तो पुरुष प्रधान देशमा स्टेरिङ् घुमाउनु भनेको त्यतिबेला सजिलो थिएन । त्यो पनि डोजरको कति गाह्रो भयो, त्यसको कुनै लेखाजोखा नै छैन । सबैले कुरा काट्थे, परिवारबाहेक साथ दिने कोही थिएनन् ।

घर परिवारको साथ र सहयोग नभएको भए सायद मैले यो काम गर्न सक्दैनथें’ घिमिरेले भन्नुभयो उहाँका अनुसार कामको सुरुवात गर्दा उहाँलाई हेप्ने र कुरा काट्ने धेरै थिए । महिला पनि ड्राईभर पढ्न सकिन अनि ड्राईभर हुन गई भन्ने पनि थिए तर उहाँले यस्ता कुरालाई ध्यान नै दिनुभएन निरन्तर मेहनत गर्नुभयो र पहिलो डोजर चालिकाको रुपमा चिनिनुभयो पहिला कुरा काट्नेहरु पनि अहिले उहाँको नजिक हुन खोज्छन् अहिले उहाँ

सडक विभागमा कार्यरत हुनुहुन्छ चाहना र मेहनतको फल ‘पहिलो महिला डोजर चालिकामेसिन चलाउने जस्तो काम ।गाडी तथा टेम्पो चलाउन पनि गाह्रो हुने समाजमा डोजर जस्तो ‘हेभी मेसिन चलाएर’ पुरुषसँग प्रतिस्पर्धा गर्नु भनेको सानोतिनो कुरा थिएन । तर पनि उहाँ पछि भने हट्नुभएन अहिले त लोकसेवा आयोगले परिक्षामा सोध्ने प्रश्नमा पनि पहिलो डोजर चालिका भनेर मेरो नाम छ । प्रतिभाको खोजी भन्ने पुस्तकमा पनि मेरो नाम छ । मेरो निरन्तरको मेहनतले नै मैले नाम पाएँ । नत्र भने त कहाँ गुमनाम हुन्थें होला’ मुनाले भन्नुभयो अहिले उहाँ नेपालको एक मात्र डोजर चालिकाको रुपमा रहनुभएको छ भने सडक विभागमा उहाँ स्थायी जागिरे पनि हुनुहुन्छ । उहाँका अनुसार सरकारी जागिर उहाँको लागि एउटा अवसर र चुनौती पनि हो आईडल पर्सन बन्ने इच्छा
जागिरकै सिलसिला उहाँ भारतको गुजरातसम्म पनि पुग्नुभयो गुजरातमा शाहसी महिला भन्दै गुजरात सरकारले सम्मान पनि गर्‍यो तलब १ लाख भन्दा बढी थियो । स्थायी जागिर दिन भारत सरकार तयार पनि थियो तर उहाँलाई यी कुनै पनि कुराले भारतमा रोक्न भने सकेन ।

आफ्नै देशमा आएर महिला दिदी*बहिनीको प्रतिनिधित्व गर्ने उद्देश्यले नेपालमा नै फर्कनुभयो । ‘कसैले मबाट केही सिकोस् भन्ने लाग्छ मलाई आईडल पर्सन बन्न मन छ । पैसा मात्र सबै चिज होईन त्यसैले नेपाल नै आएँ’ उहाँले भन्नुभयो उहाँ*सँग नेपालका अफ्ठ्यारा ठाउँमा पनि गएर भित्ता खोपेको अनुभव छ । बाटो बन्द हुँदा साँझ बिहान नभनी बाटो खुलाउन हिँडेको अनुभव छ ‘त्यसैले त मैले एक हिसाबले समाज सेवा गरे जस्तो लाग्छ, समाजमा आफ्नो पनि केही योगदान छ जस्तो लाग्छ उहाँ भन्नुहुन्छ..!

Related Articles

Back to top button
Close